Bičių duonelė

Bičių duona

Bitės yra vienos iš darbščiausių ir talentingiausių vabzdžių grupės atstovės. Jos gamina ne tik medų, propolį, bet ir bičių duonelę, kuri yra labai naudinga žmogaus organizmui. Bičių duonelė dar kitaip vadinama bičių duona – tai žiedadulkių ir nektaro arba medaus mišinys kurį bitės kaupia koriuose. Šis bičių produktas vadinamas taip dėl specifinio duonos raugą primenančio fermentuoto skonio. Bičių duonelė yra nedidelė, rudos spalvos ir priklausomai nuo žiedadulkių būna saldžiarūgščio arba karstelėjusio skonio. Produkto sudėtis skiriasi priklausomai nuo augalų kuriais bitės maitinasi.

Bičių duonelė ir jos ypatingosios savybės

Jeigu kam teko matyti bitę su geltonais nešuliais ant kojų – tai žiedadulkių gumulėliai. Šios gumulėlius bitė grįžusi į avilį perduoda kitoms bitėms. Taip gumulėliai saugiai padedami į korio akutę. Korio akutei standžiai prisipildžius žiedadulkių bitės akutę užlieja medumi ir saugiai užsandarina. Taip bičių duona yra brandinama apie 3 savaites. Būtent dėl šio proceso duona prisipildo angliavandenių, baltymų, sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, mineralinių medžiagų ir vitaminų. Penktadalį produkto sudėties sudaro įvairios aminorūgštys. Taip pat galima rasti Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių, kurios labai reikalingos žmogaus organizmui. Ypatingas savybes bičių duonelei suteikia polifenoliai, flavanoidai ir polifenolinės rūgštys.

Gydomosios bičių duonos savybės ***

Bičių duonelė turi labai daug gydomųjų savybių dėl ko jas vartoti naudinga kiekvienam. Paminėsime kelias svarbiausias savybes:

  • Didelis antioksidantų kiekis apsaugo nuo laisvųjų radikalų ir lėtinių ligų. Bičių duonelėje esantys antioksidantai sumažina lėtinį uždegimą, pašalina kenksmingas bakterijas, padeda kovoti su infekcijomis.
  • Sumažina širdies ligų rizikos veiksnius. Tyrimais nustatyta, kad vartojant bičių duonelę sumažėja lipidų kiekis kraujyje ir cholesterolis.
  • Pagerina kepenų veiklą. Bičių duonelėje esantys antioksidantai apsaugo kepenys nuo kai kurių toksinių medžiagų, skatina kepenų gijimą po sužalojimų.
  • Stiprina imunitetą ir naikina bakterijas. Bičių duonelė sustiprina imuninę sistemą taip padėdama organizmui išvengti ligų ir nepageidaujamų reakcijų.
  • Padeda gyti žaizdoms ir užkerta kelią infekcijoms. Bičių duonelės sudedamosios dalys turi priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, kurios padeda gyti žaizdoms.
  • Turi priešvėžinių savybių. Vartoti produktą rekomenduojama sergant onkologinėmis ligomis, nes slopinamas naviko augimas bei skatinama apoptozė.
  • Palengvina menopauzės simptomus. Mažina patiriamas karščio bangas, gerina miego kokybę, mažina sąnarių skausmus ir pagerina nuotaiką.

Bičių duonelės vartojimas

Alternatyvios sveikatos šalininkai rekomenduoja pradėti nuo 1/4 arbatinio šaukštelio dozės, palaipsniui didinant iki 1 šaukšto per dieną ir stebėti ar neatsiranda nepageidaujamos reakcijos simptomų, įskaitant niežulį, patinimą, dusulį, galvos svaigimą ir sunkias viso kūno reakcijas. Jei neatsiranda nepageidaujamų reakcijų ir norima greičiau atsistatyti po ligų ar traumų galima keletą savaičių pavartoti dvigubą bičių duonelės kiekį , nei rekomenduojama. Vaikams rekomenduojama pradėti nuo kelių granulių per dieną ir stebėti organizmo reakciją į produktą. Paauglystės laikotarpių paaugliams nerekomenduojama vartoti, dėl bičių duonoje esančių hormonų.

Duonelę galima vartoti kartu su maistu arba prieš valgį. Vartojimo būdai galimi du: leisti ištirpti burnoje arba nuryti kaip vaistus. Nesvarbu kurį vartojimo būdą pasirinksite – jausite teigiamą poveikį. Produktą galima apibarstyti ant dribsnių, jogurto ar įmaišyti į kokteilius.

Bičių duonelė ir laikymo sąlygos

Bičių duonelę reikia laikyti vėsioje, tamsioje vietoje, pavyzdžiui, sandėliuke, šaldytuve ar šaldiklyje ir saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip ji išlieka nepakitusi. Jeigu norima bičių duonelę laikyti kelerius metus rekomenduojama ją džiovinti. Jeigu duonelę laikysite patalpose, kuriose yra padidėjęs santykinis oro drėgnumas, duonelė pradės pelyti.

*** Informacija straipsniui surinkta, remiantis mokslininkų ir apiterapiautų pateikta informacija. bei knyga “Žiedadulkės ir bičių duonelė Kaip sveikai ir ilgai gyventi” Antanas Gendrolis

Palikite komentarą

Pirkinių krepšelis