Kiek neįprastas mūsų mityboje

bičių produktas – Žiedadulkės

Pavasari, kai yra intensyviausias augalų žydėjimas bitės renka žiedadulkes iš laukinių ir kultūrinių kultūrų. Per vieną skrydį bitės surenka maždaug apie 20 mg žiedadulkių. Daugelį metų žolininkai bičių surinktas žiedadulkes skelbė kaip išskirtinai maistingą bičių produktą. Mokslininkai nuodugniai ištyrė žiedadulkes ir nustatė, kad jos yra idealus maisto produktas, nes jos yra fiziologiškai aktyvių medžiagų kombinacija. Biologiškai aktyvių medžiagų žiedadulkėse randama daug daugiau nei kitų audinių ląstelėse. Medžiagos kurios sudaro žiedadulkes būtinos ne tik bitės, bet ir žmogaus gyvybei palaikyti.

Žiedadulkių sudedamosios dalys

Žiedadulkės dažniausiai būna gelsvai žalsvos ar rusvos spalvos. Svarbi žiedadulkių sudedamoji dalis – visaverčiai baltymai, kurių yra apie 26–40 procentų. Šiuose produktuose randama 5-7 kartus daugiau aminorūgščių negu kiaušiniuose. Augalinių riebalų taip pat randama nemažai – apie 20 procentų. Žiedadulkėse yra apie 2 procentus fosfolipidų, kurie sulaiko riebalų kaupimąsi kraujagyslėse. Esantys karotinoidai virsta vitaminu A, kuris prisideda prie regėjimo gerinimo. Žiedadulkėse randama vitamino C ir rutino, kurie svarbūs didinat organizmo kraujagyslių ir kapiliarų atsparumą. Produkte rasta į vitaminus panaši medžiaga – inozitas, kuris pasižymi stipriu poveikiu nuo sklerozės. Taip pat aptikta įvairiausių mineralinių medžiagų kurios svarbios kiekvienam gyvam organizmui: kalis, geležis, cinkas. Žiedadulkės yra pilnavertis, turtingas baltymų, augalinių riebalų, vitaminų, mineralinių ir biologiškai aktyvių medžiagų maisto produktas surenkamas ir apdorojamas bičių.

Žiedadulkių gydomosios savybės

Žiedadulkės yra pilnavertis maisto produktas, kurį būtina įtraukti į savo mitybą vien dėl savo gydomųjų savybių, tokių kaip:

  • Imuninės sistemos reguliavimas. Bičių žiedadulkėse esantys junginiai prisideda prie imuninės sistemos reguliavimo, sumažina alergijos poveikį imuninei sistemai.
  • Žaizdų ir nudegimų gijimo skatinimas. Bičių žiedadulkės puikiai naikina mikrobus nuo nudegusių žaizdų taip paskatindamos jų gijimą.
  • Širdies ligų prevencija.  Žiedadulkių ekstraktai mažina lipidų ir cholesterolio kiekį kraujyje ir gali padėti apsisaugoti nuo širdies ligų ar insulto.
  • Nervų sistemos gerinimas. Žiedadulkių vartojimas gerina nuotaiką, padeda tvarkytis su nerviniais simptomais.
  • Alergijos simptomų sumažinimas. Žiedadulkės turi daug alergijoms atsparių medžiagų, todėl yra puikus pagalbininkas kovojant su alergijos simptomais.

Žiedadulkių vartojimas ir laikymo sąlygos

Tiek suaugusiems, tiek vaikams kaip maisto produktą per metus profilaktiškai rekomenduojama suvartoti 250-300 g. žiedadulkių. Kaip maisto papildą žiedadulkes reikėtų vartoti 1-2 mėnesius, o darant savaitės pertraukas jas galima vartoti visus metus. Gydymo tikslais žiedadulkių vartojimo ypatumai skiriasi. Per dieną suaugusiam skiriama 20-30 g., 3-5 metų vaikui – 10g. ir 6-12 metų vaikui 15g. žiedadulkių. Dienos dozę galima suvartoti per vieną ar du kartus. Gydymo kursas – ne daugiau nei vienas mėnuo.

Džiovintos žiedadulkės per metus laiko netenka puse naudingųjų savybių. Labai svarbu sudžiovintas žiedadulkes sandariai uždaryti. Žiedadulkės gali būti ir konservuojamos meduje.

Žiedadulkių šalutinis poveikis

Kaip jau išsiaiškinome – žiedadulkės yra labai naudingos. Tačiau nutinka atveju, kai žiedadulkių žmonės vartoti negali. Tiems kas yra alergiški žiedadulkėms, jos gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, tokias kaip galvos svaigimą, pykinimą, vėmimą ar aritmiją ir pan. Jeigu jau nusprendėte vartoti žiedadulkes ir papildomai vartojate gydytojo išrašytus vaistus būtinai pasitarkite su gydytoju ar nepakenksite sau vartodami žiedadulkes.

Straipsnis parašytas remiantis šiais informacijos šaltiniais:

Kim Flottum The Backyard Beekeeper’s Honey Handbook 2009

Aistė Jonaitienė Magistro darbas „Maisto papildų su bičių produktais, gaminamų Lietuvoje, paklausos tyrimas. Nemuno vaistinėje“ 2015/16 m.

Antanas Gendrolis “Sveikas ir ilgas gyvenimas su bičių produktais” 2014 m.

Vytautas Salinga “Medus ir kiti bičių produktai žmogaus sveikatai”

Palikite komentarą

Pirkinių krepšelis